PL RU

Aktualności

Poswięcenie cerkwi (2023-06-17)

 Dzień 10.06.2023 roku to historyczna chwila dla Słubic- miasta nad Odrą.  W tym dniu, po długim oczekiwaniu oświęcona została cerkiew pw. Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. Parafię erygowano 22 maja  2006 roku. To śp. arcybiskup Jeremiasz (Anchimiuk) nadał jej to „imię”, a 28.09.2011 r. wmurował kamień węgielny pod budowę cerkwi. Od pierwszych chwil Matka Boża pokrywa swym omoforionem  słubicką parafię. Wszystko dzieje się tu z Bożą pomocą, w atmosferze miłości. Przez prawie 10 lat nabożeństwa odbywały się w prywatnym mieszkaniu. W środę czytano akatyst do Matki Bożej. W niedzielę sprawowana była liturgia, na którą przychodziło początkowo kilka – kilkanaście osób. Ale wiara czyni cuda. 

Projekt cerkwi nawiązujący do XI w. cerkwi Opieki Matki Bożej na Nerli zbudowanej przez św. kniazia Andrzeja Bogolubskiego, zrealizowano w Krzemieńcu na Ukrainie w latach 90 XX w., po 1000 latach został adoptowany przez polskich architektów na zachodnich rubieżach Polski. Dużą działkę budowlaną położoną w centrum miasta życzliwie przekazały parafii władze miasta. Cerkiew zbudowano dzięki modlitwom i ofiarom mnichów z Atosu, wiernych ze Słubic i Frankfurtu nad Odrą oraz wielu anonimowym darczyńcom z całej Polski. Pomogła również Wrocławsko- Szczecińska Kuria Biskupia oraz wszystkie parafie polskie podczas dwóch kolekt, zorganizowanych w tym celu. Kwestowano również na Ukrainie.

Poświęcenia cerkwi dokonał jego Ekscelencja arcybiskup Jerzy (Pańkowski) w asyście 25 duchownych z diecezji wrocławsko- szczecińskiej oraz Warszawy i Poznania.

W radosnej dziękczynnej modlitwie uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie: Polacy, Ukraińcy, Rosjanie, Mołdawianie,Gruzini,Rumuni,Niemcy. Na uroczystość przybył starosta słubicki Leszek Bajon, komendant policji Arkadiusz Zieliński, poseł na sejm – prof. Jacek Kurzępa, generał Jarosław Mika. Obecni byli też proboszczowie słubickich parafij rzymsko- katolickich. Za szczególny wkład w budowę cerkwi i niezwykle zaangażowanie w życie parafii orderami Marii Magdaleny II stopnia nagrodzeni zostali: proboszcz parafii ksiądz  prot. Michał Koval, starosta cerkwi pan Rościsław Zilinkiewicz i jego żona Urszula,psalmista pan Igor Łysenko i dyrygent chóru parafialnego Swietłana Daniec- Łysenko. Jego Ekscelencja Biskup Jerzy wręczył order również generałowi Jarosławowi Mika dziękując za wieloletnią i  owocną współpracę. Cała wspólnota parafialna została wyróżniona biskupim listem pochwalnym.  Po liturgii wszyscy uczestnicy i pielgrzymi zostali zostali zaproszeni na uroczystą agapę. 

wróć